V Novém Bydžově vzniká jeden z největších českých mechanických betlémů!!

Muzeum hraček Stuchlíkovi již chystá každoroční výstavu betlémů. Tento rok si tuto krásu určitě nenechte ujít‼️

K vidění bude mimo jiné i VELKÝ MECHANICKÝ BETLÉM MANŽELŮ STUCHLÍKOVÝCH 😍

Bude zabírat všechny stěny místnosti od podlahy až ke stropu. Bude mít naprosto úchvatnou architekturu, dřevěné figury téměř jeden metr vysoké, oblékané do nádherných brokátových látek a vše ostatní, co k takovému betlému patří. Betlém se bude každým rokem rozrůstat, i tak vás ale již v letošním roce čeká strhující podívaná.

Co si tento betlém představit.

Příběh vzniku tohoto unikátního betlému spadá zhruba do roku 2018, kdy se majitelé místního Muzea hraček a autoři betlému, Radek a Hanka Stuchlíkovi seznámili s místním varhaníkem, řezbářem a vášnivým betlémářem Ondřejem Vávrou. Slovo dalo slovo a Ondřejova sbírka betlémů začala být vystavována každoročně v zimní sezóně v Muzeu hraček Stuchlíkovi. Tím byla v Novém Bydžově znovu obnovena betlémářská tradice a lidé se začali na betlémy do muzea sjíždět ze všech možných koutů, a to nejen, naší vlasti.

Manželé Stuchlíkovi začali Ondřejovi pomáhat při instalaci betlémů a postupem času se, kromě starých hraček, panenek, motorek a loutkových divadel, staly jejich vášní i betlémy.

V té době se manželé Stuchlíkovi ocitli v takové blízkosti betlémů, že se začali o tuto nádhernou lidovou tradici více zajímat. Hanka se, coby průvodkyně muzea, učila příběhy biblických postav a Svaté noci, Radek vždy dychtil zvědavostí, jaké by bylo, vzít si do ruky dláto a zkusit něco vyřezat. Tak vznikly první loutky i betlémy Radka Stuchlíka, které se pak bratřily při vánočních výstavách s pracemi a sbírkou O. Vávry.

A když na to Radkova manželka Hanka koukala, začala postupem času dávat nápady a podněty a již to všechno jelo. A každý betlémář si dovede představit, jaká je to vášeň, která hraničí až s chronickou závislostí, se kterou nelze přestat.

Stuchlíkovi pak začali jezdit navštěvovat i různé české, nejen mechanické betlémy, a jejich inspirace se tak značně tlakovala ,,pod pokličkou“ , až hrnec přetekl a zrodil se nápad k postavení obrovského mechanického betlému. K dílu přizvali O. Vávru, který dával různé zkušené návrhy a rady, kde by co mělo být a aktivně se zapojil do výroby mnohých částí betlému.

První obří budova vznikla někdy v listopadu 2023, poté vznikla první figura a k dnešnímu dni se betlém rozrostl do úctyhodných rozměrů.

Betlém manželů Stuchlíkových zabírá celou místnost a rozkládá se po třech stěnách od podlahy až ke stropu.

Má naprosto úchvatnou a monumentální architekturu, inspirovanou různými českými lidovými betlémy.

Budovy jsou vyrobeny ze silného kartonu v kombinaci se dřevem, přesně tak, jak se to dříve v našich betlémech dělalo.

Figury, ve spodní divizi téměř 90 cm vysoké, mají řezané hlavy, končetiny a trup z lipového dřeva a jsou oblékané do nádherných a cenných brokátových látek, zdobených zlatem a různými doplňky. Zde Radek nezapřel lásku k loutkám, ani obdiv k jesličkám Neapolského typu, či betlému v pražské Loretě.

Skály a větší kusy jsou pak vyrobeny z různých houževnatých materiálů.

V betlému nechybí nic, co má správný velký betlém mít a vše se bude každým rokem rozrůstat a vylepšovat.

Vůl a oslík ve chlévu pokyvují hlavou, nad jesličkami dozoruje Duch svatý v podobě holubice, matička před hospodářským stavením kolébá svou ratolest, mnich zvoní na zvon ve zvonici, ovečky jdou z kopce, nad pastvinami se točí větrný mlýn a spousta další nádhery, která je umocněna i decentním zvukovým doplňkem, který krásně doplňuje atmosféru.

Věříme, že tento betlém je krásným důkazem toho, že betlémářská tradice u nás stále žije a pokračuje, a že se stane oblíbeným exponátem, nejen pro betlemáře!

Nebude chybět ani tradiční expozice betlémů, které budou k vidění po celém muzeu.

Výstava betlémů v Muzeu hraček Stuchlíkovi bude k vidění od prosince tohoto roku.