V Novém Bydžově vzniká jeden z největších českých mechanických betlémů!!
Muzeum hraček Stuchlíkovi již chystá každoroční výstavu betlémů. Tento rok si tuto krásu určitě nenechte ujít
K vidění bude mimo jiné i VELKÝ MECHANICKÝ BETLÉM MANŽELŮ STUCHLÍKOVÝCH
Bude zabírat všechny stěny místnosti od podlahy až ke stropu. Bude mít naprosto úchvatnou architekturu, dřevěné figury téměř jeden metr vysoké, oblékané do nádherných brokátových látek a vše ostatní, co k takovému betlému patří. Betlém se bude každým rokem rozrůstat, i tak vás ale již v letošním roce čeká strhující podívaná.
Co si tento betlém představit.
Příběh vzniku tohoto unikátního betlému spadá zhruba do roku 2018, kdy se majitelé místního Muzea hraček a autoři betlému, Radek a Hanka Stuchlíkovi seznámili s místním varhaníkem, řezbářem a vášnivým betlémářem Ondřejem Vávrou. Slovo dalo slovo a Ondřejova sbírka betlémů začala být vystavována každoročně v zimní sezóně v Muzeu hraček Stuchlíkovi. Tím byla v Novém Bydžově znovu obnovena betlémářská tradice a lidé se začali na betlémy do muzea sjíždět ze všech možných koutů, a to nejen, naší vlasti.
Manželé Stuchlíkovi začali Ondřejovi pomáhat při instalaci betlémů a postupem času se, kromě starých hraček, panenek, motorek a loutkových divadel, staly jejich vášní i betlémy.
V té době se manželé Stuchlíkovi ocitli v takové blízkosti betlémů, že se začali o tuto nádhernou lidovou tradici více zajímat. Hanka se, coby průvodkyně muzea, učila příběhy biblických postav a Svaté noci, Radek vždy dychtil zvědavostí, jaké by bylo, vzít si do ruky dláto a zkusit něco vyřezat. Tak vznikly první loutky i betlémy Radka Stuchlíka, které se pak bratřily při vánočních výstavách s pracemi a sbírkou O. Vávry.
A když na to Radkova manželka Hanka koukala, začala postupem času dávat nápady a podněty a již to všechno jelo. A každý betlémář si dovede představit, jaká je to vášeň, která hraničí až s chronickou závislostí, se kterou nelze přestat.
Stuchlíkovi pak začali jezdit navštěvovat i různé české, nejen mechanické betlémy, a jejich inspirace se tak značně tlakovala ,,pod pokličkou“ , až hrnec přetekl a zrodil se nápad k postavení obrovského mechanického betlému. K dílu přizvali O. Vávru, který dával různé zkušené návrhy a rady, kde by co mělo být a aktivně se zapojil do výroby mnohých částí betlému.
První obří budova vznikla někdy v listopadu 2023, poté vznikla první figura a k dnešnímu dni se betlém rozrostl do úctyhodných rozměrů.
Betlém manželů Stuchlíkových zabírá celou místnost a rozkládá se po třech stěnách od podlahy až ke stropu.
Má naprosto úchvatnou a monumentální architekturu, inspirovanou různými českými lidovými betlémy.
Budovy jsou vyrobeny ze silného kartonu v kombinaci se dřevem, přesně tak, jak se to dříve v našich betlémech dělalo.
Figury, ve spodní divizi téměř 90 cm vysoké, mají řezané hlavy, končetiny a trup z lipového dřeva a jsou oblékané do nádherných a cenných brokátových látek, zdobených zlatem a různými doplňky. Zde Radek nezapřel lásku k loutkám, ani obdiv k jesličkám Neapolského typu, či betlému v pražské Loretě.
Skály a větší kusy jsou pak vyrobeny z různých houževnatých materiálů.
V betlému nechybí nic, co má správný velký betlém mít a vše se bude každým rokem rozrůstat a vylepšovat.
Vůl a oslík ve chlévu pokyvují hlavou, nad jesličkami dozoruje Duch svatý v podobě holubice, matička před hospodářským stavením kolébá svou ratolest, mnich zvoní na zvon ve zvonici, ovečky jdou z kopce, nad pastvinami se točí větrný mlýn a spousta další nádhery, která je umocněna i decentním zvukovým doplňkem, který krásně doplňuje atmosféru.
Věříme, že tento betlém je krásným důkazem toho, že betlémářská tradice u nás stále žije a pokračuje, a že se stane oblíbeným exponátem, nejen pro betlemáře!