Během doby adventní se Muzeum hraček Stuchlíkovi v Novém Bydžově zahalí do sváteční atmosféry spojené s každoroční výstavou betlémů. V letošním roce vás čeká velkolepá podívaná.
V Novém Bydžově vznikl jeden z největších českých mechanických betlémů: Betlém manželů Stuchlíkových.
Příběh vzniku tohoto unikátního betlému spadá zhruba do roku 2018, kdy se majitelé místního Muzea hraček a autoři betlému, Radek a Hanka Stuchlíkovi seznámili s místním varhaníkem, řezbářem a vášnivým betlémářem Ondřejem Vávrou. Slovo dalo slovo a Ondřejova sbírka betlémů začala být vystavována každoročně v zimní sezóně v Muzeu hraček Stuchlíkovi. Tím byla v Novém Bydžově znovu obnovena betlémářská tradice a lidé se začali na betlémy do muzea sjíždět ze všech možných koutů, a to nejen, naší vlasti.
Manželé Stuchlíkovi začali Ondřejovi pomáhat při instalaci betlémů a postupem času se, kromě starých hraček, panenek, motorek a loutkových divadel, staly jejich vášní i betlémy.
V té době se manželé Stuchlíkovi ocitli v takové blízkosti betlémů, že se začali o tuto nádhernou lidovou tradici více zajímat. Hanka se, coby průvodkyně muzea, učila příběhy biblických postav a Svaté noci, Radek vždy dychtil zvědavostí, jaké by bylo, vzít si do ruky dláto a zkusit něco vyřezat. Tak vznikly první loutky i betlémy Radka Stuchlíka, které se pak bratřily při vánočních výstavách s pracemi a sbírkou O. Vávry.
A když na to Radkova manželka Hanka koukala, začala postupem času dávat nápady a podněty a již to všechno jelo. A každý betlémář si dovede představit, jaká je to vášeň, která hraničí až s chronickou závislostí, se kterou nelze přestat.
Stuchlíkovi pak začali jezdit navštěvovat i různé české, nejen mechanické betlémy, a jejich inspirace se tak značně tlakovala ,,pod pokličkou“ , až hrnec přetekl a zrodil se nápad k postavení obrovského mechanického betlému. K dílu přizvali O. Vávru, který dával různé zkušené návrhy a rady, kde by co mělo být a aktivně se zapojil do výroby mnohých částí betlému.
První obří budova vznikla někdy v listopadu 2023, poté vznikla první figura a k dnešnímu dni se betlém rozrostl do úctyhodných rozměrů.
Betlém manželů Stuchlíkových zabírá celou místnost a rozkládá se po třech stěnách od podlahy až ke stropu.
Má naprosto úchvatnou a monumentální architekturu, inspirovanou různými českými lidovými betlémy.
Budovy jsou vyrobeny ze silného kartonu v kombinaci se dřevem, přesně tak, jak se to dříve v našich betlémech dělalo.
Figury, ve spodní divizi téměř 90 cm vysoké, mají řezané hlavy, končetiny a trup z lipového dřeva a jsou oblékané do nádherných a cenných brokátových látek, zdobených zlatem a různými doplňky. Zde Radek nezapřel lásku k loutkám, ani obdiv k jesličkám Neapolského typu, či betlému v pražské Loretě.
Skály a větší kusy jsou pak vyrobeny z různých houževnatých materiálů.
V betlému nechybí nic, co má správný velký betlém mít a vše se bude každým rokem rozrůstat a vylepšovat.
Vůl a oslík ve chlévu pokyvují hlavou, nad jesličkami dozoruje Duch svatý v podobě holubice, matička před hospodářským stavením kolébá svou ratolest, mnich zvoní na zvon ve zvonici, ovečky jdou z kopce, nad pastvinami se točí větrný mlýn a spousta další nádhery, která je umocněna i decentním zvukovým doplňkem, který krásně doplňuje atmosféru.
Věříme, že tento betlém je krásným důkazem toho, že betlémářská tradice u nás stále žije a pokračuje, a že se stane oblíbeným exponátem, nejen pro betlemáře!
Rozsáhlý soubor betlémů lidového sběratele, řezbáře a výtvarníka Ondřeje Vávry bude k vidění po celém muzeu. Samozřejmě nechybějí ani Bydžovské jesličky. Kromě betlémů ze sbírek O. Vávry bude k vidění i naprosto mimořádný, a bezesporu nejstarší betlém letošní expozice. Jedná se o barokní deskové jesle, které původně stávaly v novobydžovském chrámu sv. Vavřince a v roce 1937 bylo jejich torzo darováno do Městského muzea, které nám tyto jesle laskavě zapůjčilo. Tento výjimečný betlém bude poprvé od dob, kdy stával v novobydžovském kostele sestaven prostorově. Tak, jak se původně stavěl.
Letošní expozice je opravdu velmi obsáhlá a v krásném prostředí muzea hraček má velmi sváteční atmosféru. Můžete se těšit na nádhernou vánoční betlémskou podívanou, kterou nikde jinde neuvidíte.
Otevírací doba:
prosinec vždy od úterý do neděle od 10 hodin do 16 hodin
Před svátky se naposledy uvídíme v pátek 20. 12. 2024.
Mezi svátky bude otevřeno 27. 12., 28. 12. 2024 vždy od 10 hodin do 16 hodin.
Leden a únor 2025 lze prohlídku domluvit alespoň dva dny předem na tel. čísle 608 985 477.
Jiný termín prohlídky lze domluvit na tel. čísle 608 985 477 - Michaela Bousová DiS.
Zároveň bychom vás rádi pozvali na prohlídku muzea po setmění. NOČNÍ PROHLÍDKY MUZEA HRAČEK A BETLÉMů se uskuteční ve dnech 6. 12., 13. 12., 20. 12. 2024 od 18 hodin do 22 hodin.
Čeká vás:
-
prohlídka muzea hraček Stuchlíkovi
-
prohlídka expozice betlémů Ondřeje Vávry
-
vánoční atmosféra – vánoční výzdoba, cukroví, svařák a čaj
-
BETLÉM VELKÝCH MALÍŘŮ od Aldo Di Gennaro
-
SLEZSKÝ BETLÉM malovaný Ondřejem Vávrou
Navštivte tuto výstavu a zpestřete si tak dobu očekávání. Příjemně se tak naladíte na nadcházející Vánoce.
-
Zde jsme si pro vás připravili dárek v podobě vánočního promo videa přímo z prostorů muzea. Po kliknutí na tento odkaz, uvidíte tu nádheru na vlastní oči.
Ondřej Vávra *1981 je profesí varhaník, sbormistr a hudební pedagog, funkci regenschoriho chrámu sv. Vavřince v Novém Bydžově vykonává již před dvacet let. Jako relaxační koníček sbírá a vytváří betlémy již od dětství. Jeho sbírka činí kolem 400 betlémů.
Od roku 2019 je členem ČSPB.